2 Ara 2016

KENDİMİ KENDİMDEN
ben eskiden bu kadar ağlamazdım İliya
bu kadar kaçmazdım insanoğlundan
artık korkulardan yapılmış gibi adım atıyorum sokakta
biri adımı söylemeyegörsün
içim bir kelebek gibi titriyor ve dumanlı, alevli, kızgın
ya da eksik ama işte hep çocukça
kendimi kendimden bile saklar oldum

mesela şimdi sen yanımda olsaydın
ve başkaldırsaydın dünyaya, oyunbozanlık etseydin yine
gözlerim ıslak, kalbim ismine minnettar
sarılır ağlardım sana
bilsen nasıl yalnız nasıl mutsuzum İliya
ve gökyüzünü de sevmiyorum üstelik insanlığı da
hem dilinden düşürmediğin 'umut, kardeşlik' var ya
onu da sevmiyorum 


aslında bilirsin muhtacım yaşamaya
iştahla, tutkuyla, savaşarak umutla
bir insan gibi dünyada yerini yadırgamayan, bir insan
günler geçiyor, yıllar, hayatlar
sen anlamışsındır çoktan ruhumdaki depremi
kim bilir daha kaç yüzyıllar bu yıkıntılar
kirletip duracak enkazını benliğimin
şimdi mesela şimdi çal şu kapıyı
hatta çalma gir odaya rüzgar gibi
eskiden nasıldık hatırla, korkusuz süvariler gibi
bana ellerini uzat İliya söz
bu defa geleceğim nereye gidelim dersen

ama beni görüp de şaşırma İliya ayıplama
ben bu kadar ağlamazdım sahiden
ve bu kadar kaçmazdım insanoğlundan
şimdilerde biri adımı söylemeyegörsün
içim bir kelebek gibi titriyor
ne bileyim işte
kendimi kendimden bile saklar oldum...

28 yorum:

 1. ya nezamandir bir eksik vardi kelimelerimde.. okumalarimda.. senmissin sozsanati :) yine harikasin ne diyebilirim ki..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim eksikliğim değil senin inceliğin :)) Çok teşekkür ederim, sevgiler.

   Sil
 2. Sizin böyle küçük bi blog köşesinde yazmanızın haksızlık olduğunu düşünüyorum.Burada okuduğum bir çok yazının güzelliği meşhur yazarlarda yok.Her cümlenizden ustalık akıyor.Lütfen yanlış anlamayın blogu tabi ki küçümsemiyorum.Yazar dediğimiz insanlardan daha iyi yazdığınız halde blogda kalmanızı haksızlık görüyorum bunu söylemek istedim.Şiiriniz en gizli saklı duyguları edebi şekilde dile getirmiş çoğumuzun hissedip te söyleyemediği duygular.Kaleminiz pas tutmasın, saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizi gayet iyi anladım, hatta onur duydum; ama ülkemizde herhangi bir alanda ön planda olan, baş tacı edilenlere bakınca söz konusu haksızlığın şahsi değil genel olduğunu görüyoruz :) Bloğumu o kadar seviyorum ki başka bir şeye ihtiyaç duymuyorum. Kendi dünyamı inşa etmişim gibi geliyor :) Yine de takdirinizi dile getirdiğiniz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Her zamanki gibi muhteşem. Ben beğenimi anlatacak kelimeleri bulamıyorken sen her seferinde yeni ve çok güzel bişey yazmış oluyorsun. Yüreğine sağlık yavrum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben kaleme alanım, sen okuyucusun o yüzden olsa gerek :)) Teşekkür ederim.

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Okuyanda o içtenlik olmasa, şiirdeki içtenliğin anlaşılacağı muamma :) Teşekkür ederim sevgili acemidemirci.

   Sil
 5. Müthiş bir ifade gücün var. Ne hissediyorsan kelimelerinle beni de kuşatıyorsun , tebrik ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam da yapmak istediğim şey :) Çok teşekkür ederim, sevgiler.

   Sil
 6. Duygu yüklü bir şiir olmuş canım kalemine sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğinize çok sevindim, teşekkür ederim :)

   Sil
 7. Hayli zamandır * kalemlerinin bloguna bakmıyorum hiç* diyordum esasnda kalemderi ismini arıyordum panelden sonra bugün dedim bi yorumundan linke tıklayayim neden yazmıyormuş acaba. Meğer isim değişikliği yapmış. Neyse hasılı kelam buldum işte bloğu.
  Yazıya gelince
  Senin yazılarda genel bi kendinden gizlediğin şeyler var zaten. Bu yazıyla da daha netleşti bu durum :))
  İşin aslı senin o kelimelerle dans ettiğin yazılarından istiyorum ben :))
  Gülücüklü kal...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin :) İsim değişikliğini birkaç kişi beğenmediğini söyledi zaten; ama niyeyse ben sevdim. Yine de biraz zaman geçince değiştirebilirim gibi geliyor. İnsanların alıştığı, aradığı şeyleri görmezden gelemem tabii, bakalım. Ayrıca her zamanki gibi dikkatli ve iyi bir okuyucusun :) Bu şiiri çook uzun zaman önce yazmıştım. Bir kız arkadaşım için yazmıştım, yazı konusunda henüz süslü söyleyişe geçmediğim dönemlerdi. Kavgakıran'ı yazarken sanatlı yazmaya adapte olamıyorum, bir süre daha böyle gider maalesef... Epeyce eski şiirim var, arada onları da bloğa koyuyorum. Eski bir şiir demeye gerek duymadım; ama senden kaçmadı tabii :) Ben de kelimelerle dans edebileceğim özgürlüğe erişeceğim günleri iple çekiyorum :) Yazı dizisinin bu kadar uzun süreceğini ve bu kadar emek isteyeceğini hiç düşünmemiştim :( Ama, az kaldı umarım. Kendimden gizlesem de sizden kaçmıyor, bunu da dikkatle okunuyor olmama bağlıyorum ve çok mutlu oluyorum :) Teşekkür ederim.

   Sil
 8. Fidan bu işleri hiç öğrenemiceksin diye korkuyorum :) Fazla ciddiye alıyorsun herkes herşeyi yazaR haklısın de geç. Kendini üzdüğüne değmez. Benim kişisel yorumum şiiri beğendim. Eskiden de çok güzel yazıyormuşsun hem sen söylemesen de gerçek birine yazıldığı belli oluyor bence. Dediğim gibi fazla takılıyorsun sonuçta seni biliyoruz bayıla bayıla okuyoruz. kalemine sağlık canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu saatten sonra haddini bilmeyen, bilgi sahibi olmadığı konularda ahkam kesmekte ısrarcı olan ve bunu özellikle de anonim bir şekilde yapan hiç kimsenin yorumunu yayımlamıyorum. İşine geliyorsa buyursun okusun, gelmiyorsa da keyfi bilir. Öz güvene bak ya, sen kimsin kardeşim benim yazdığım şiiri bana anlatmaya kalkıyorsun? Daha yorumun başından anlıyorum zaten kimin yazdığını. Bundan sonra okumaya bile tenezzül etmem. Direkt çöp. Yorumun için teşekkür ederim, sevgiler.

   Sil
 9. Süslü yazıların ayrı güzel bunlar ayrı güzel. Gece yazacaktım ama bir uyku bastı ki sorma. Yorumu kaldırmışsın gerçi,yine de yazıcam. böylelerine prim vermiyceksin. Zaten istediği bu, seni sinirlendirip cevap vermen. Görmezden gelip yok say. En güzel cevap bu olur. kalem bekçisi ne ben de ısınamamıştım ne yalan söylim. tekrar söz sanatı'nı görmek iyi geldi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle yapacağım zaten. Çok sıkıldım, uğraşacak halim de yok. İsim değişikliği konusunda 5-6 kişiden olumsuz eleştiri geldi ben de genel bir hoşnutsuzluk olduğuna kanaat getirip Söz Sanatı'na döndüm ve kalemderi'ye :) Bakma, ben de bunlara alışmışım meğer, onu fark ettim. Yorum için teşekkürler.

   Sil
 10. merhaba blogumu yeni açtım bende beklerım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz. Bloğunuzun size güzellikler getirmesini diliyorum, hayırlı uğurlu olsun :)

   Sil
 11. keşke görmeseydim şiirini :(

  YanıtlaSil
 12. Kalem sihirbazi arkadasim çok güzeldi. Ben google hesaplarimi ayirirken bazi bloglari takipten cikmisim nasil oldu anlamadim. Simdi yine takip ettim seni yanlis anlama sakin ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mahcup oldum; çünkü takipten çıkarmak en doğal hakkın zaten. Blog takip etmiyorum daha önce yazmıştım; ama yeni insanlar geliyor ve blog takip etmiyorum'u nasıl söyleyebileceğimi bilmiyorum o tatlı yorumlara karşılık :( Yani Deryacım hiç yanlış anlamadım, ne zaman istersen takibi tabii ki bırakabilirsin ve hatta bunu bir tercih olarak da yapabilirsin :) İleride tekrar bloglara karışacağım gibi geliyor; ama en azından şu yazı dizisi bitene kadar tek tabanca takılmak güzel olacak... Çok teşekkür ederim izah etme nezaketi gösterdiğin için, sevgiler :)

   Sil
 13. Şiir, hoş bir film gibi. Akıp gidiyor, bence daha fazla şiir yazmalısınız, efendim :)
  Kaleminize sağlık!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şiir yazmayı çok seviyorum zaten. Ağırlık vermeye çalışacağım, çok teşekkür ederim :)

   Sil