12 Tem 2019

KISA BİR ARADAN SONRA...

Normal şartlar altında kadın bedeni tarafından üretilmeyen Bhcg hormonu, hamilelik başlamadan önce 0 düzeyde iken, 40. haftaya kadar 60.000'e varan değerlere ulaşır diyor bilim. Bedenimizde normal şartlar altında bulunmayan bir hormonun 60.000'e varana dek yükselmesi... Gebelik öncesi et, süt, yumurta, peynir tüketen kadınların gebelik sırasında bunları görmeye bile tahammül edememesi, sebze meyveye yönelmesi Bhcg hormonunun vücutta gerçekleştirdiği değişimlerden biridir. Aynı şekilde, 31 yıllık yaşamının son 1,5 yılını vegan beslenerek geçirmiş olan ve bir gebeliği sonlandıktan sadece 2 ay sonra yeniden gebe kalan bir kadının da normal şartlar altında sürdürdüğü beslenme tarzından tiksinip geçmişindeki 29,5 yılın yanlış da olsa baskın alışkanlıklarına geri dönmesi maalesef aynı değişimin sonucudur.
Üzgünüm... Oysa dünyaya getireceğim canı, onu daha karnımda taşırken sömürü ve zulümsüz beslemek istemiştim. Hamilelik olgusunun bu denli zor olabileceğini, bir bebek kaybedeceğimi, aciz düşeceğimi, hormonlarımın ve onca yılın baskın alışkanlıklarının tesiri altına gireceğimi hiç hesaba katmamıştım. Tamamen kendi duygu ve düşüncelerimle idrak ettiğim doğruları savunabilecek güçte olmayabileceğimi hesaba katmamıştım. Kendi yiyeceğimi hazırlayamayacak noktaya geleceğimi hesaba katmamıştım. Geçirdiğim bütün o duygusal sürecin bana kendimi aciz ve güçsüz hissettireceğini, 'doğurma, dünyaya getirme' güdüsünün mantığımı esir alacağını, toplum baskısını iliğime kemiğime kadar hissedeceğimi hesaba katmamıştım. Kendimi koruma maksadıyla çekildiğim kabuğumda, bütün yanlış ve eksiklerine rağmen korunmaya çalıştığım her şeyi özleyebileceğimi hesaba katmamıştım. Kısacası, öğretilmiş yanlışlarla geçirdiğim 29,5 yıl; tamamen kendi aklım ve kalbimle ulaştığım doğrularla yaşadığım 1,5 yılı bulduğu ilk fırsatta ezdi geçti. Bu beni aklar mı? Hayır. Kendi içimde yaşadığım fırtınayı, vicdan azabını, üzüntüyü dindirir mi? Hayır. Doğruyu görmüş ve hayvanların safına geçmişken; artık onları hiç incitmeyeceğime dair söz vermişken o veya bu sebeple yeniden kan ve sömürü düzenine dahil olduğum gerçeğini değiştirir mi? Hayır.
Ama, mutluyum. Çünkü bir daha kendimde bu gücü bulamayacağımı düşünüyordum. Bir daha her biri bir köşede kan ve gözyaşıyla katledilen hayvanların acılarını dile getirecek yüzüm olmayacağını düşünüyordum. Bir bebeğim olduktan sonra onları önemseyemeyeceğimi zannediyordum.
Öyle olmadı. Vücudumun normal şartlar altında üretmediği, gebelik sebebiyle ise 0'dan başlayarak 60.000'lere vardırdığı hormonlardan arınır arınmaz öğretilmiş yanlışlarla geçen 29.5 yıla karşı aklım ve kalbimle yaşadığım 1,5 yılı koydum ve 1,5 yılım ağır bastı.
Hayvanları seviyorum. Sağlığım ve koşullarım elverdiği sürece, bedenimde müdahale edemeyeceğim değişimler yaşanmadığı, bildiklerimi savunamayacak kadar aciz ve güçsüz düşmediğim sürece, şu an öngöremediğim ve benim elimde olmadığını anladığım, öğretilmiş yanlışlara karşı koyabilecek kadar ayakta ve dirayetli durabildiğim, 29 yıl yanlış beslenmiş, yanlış yaşamış, yanlış yapmış fidan'a karşı koyabilecek kadar iyi ve kendimde olduğum sürece onları yemeyecek, giymeyecek, sömürmeyeceğim. Hayatta insanın başına her şey gelebilir. Bunu kısa süre önce deneyimlemiş biri olarak büyük konuşmaktan kaçınıyorum.
Veganım ve bu 'geçici bir heves, bir özenme öykünme, bir diyet, bir şu bir bu' değil. Veganım çünkü vicdanım, yüreğim, adalet arzum bana gerçeği fark ettiğim andan itibaren doğrunun bu olduğunu haykırıyor.
Temennim; bütün canlıları bir gören, bazısını sevip bazısına zulmetmeyen, onları kişisel çıkarları doğrultusunda köleleştirmeyi, sömürmeyi, kullanmayı reddeden bir insan yetiştirebilmektir.

8 yorum:

 1. ÇOK GÜZEL BİR BİR BİLGİ. ÇOK TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlayınSil
 2. Ne kadar da hissedilerek yazılmış bir yazı. Nasıl daha iyi hissediyorsan sana şifa olan odur. Sevgilerimle😍🌷😊🤚

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim sevgili Yıldız :) Benden de sevgiler.

   Sil
 3. Merhaba,
  Blogunuz ile bu yazınız sayesinde tanıştım, ve çaktırmadan da bakınmadım değil sağa sola :)
  Takip ettiğim blogların listesine almam da çok sürmedi.
  Sevgimle,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz :) Ben de ilk fırsatta iade-i ziyarette bulunmaya çalışacağım. Teşekkür ederim, görüşmek üzere.

   Sil
 4. Teşekkürler bilgilendirme için :)

  YanıtlayınSil