19 Mar 2017

VEGAN DUYGULAR

Veganlık hayvan haklarıdır.
Düne kadar benim de oradan buradan duyduğum ve inanmayı seçtiğim kadarıyla "Çok katı kuralları olan bir diyet biçimi, bir deli saçmalığı, korkunç zor bir şey" değil. Veganlık hayvan haklarıdır; çünkü gerçekten çünkü'sünü öğrenme niyetindeysen bak burada takır takır anlatıyor: Hayvanlara Adil Davranma Kılavuzu
Veganlar düne kadar benim de sandığım, kendimi kandırdığım gibi "dünyanın en hassas, en duyarlı insanı olduğunu zanneden burnu havada kişiler" değildir. Veganlar gerçekten de dünyanın en farkındalık sahibi, en duyarlı insanlarıdır.
Nereden mi biliyorum? İçine uyandığım dünyadan biliyorum. Kendini bir ineğin, bir tavuğun, koyunun, kuzunun, hindinin, domuzun yerine koyup hayata, daha doğrusu cehenneme o gözlerle bakıp yaşadıklarını, hissettiklerini, acılarını anlayabilen insanlar elbette onların beden parçalarını yiyenlerden daha duyarlıdır. Bütün hayvanların insanın her anlamda  kölesi, maktulü, malı haline getirildiğini, ortada büyük, çok büyük, bütün haksızlıklardan daha büyük bir haksızlığın döndüğünü ve dünya alemin bu haksızlığı güle oynaya yaptığını görüp hayvanların yakasından ellerini, dişlerini çeken, onların sesi olmaya çalışan insanlar evet bildiğim, gördüğüm en güzel insanlardır. 
27. vegan günüm. İşin yeme-içme, giyme, kullanma kısmı kolay. Beslenme alışkanlığımı değiştirdim, evde farkındasızca kullandığım hayvan sömürüsüyle elde edilmiş her şeyden kurtuldum. Yün hırkalar, içinde bir parça deri geçen ayakkabılar, koyun yünüyle dolu diye göğüsler gerile gerile bana verilmiş yorganlar, muhtemelen hepsi hayvanlar üzerinde denenmiş, çoğunu da öldürmeden rahata erememiş kimyasallardan oluşan makyaj malzemeleri, diş fırçası-macunu, deterjanlar... Hepsini attım. Biraz araştırmayla çok kolay şekilde artık ne yiyeceğimi-yemeyeceğimi, giyeceğimi-giymeyeceğimi, kullanacağımı-kullanmayacağımı öğrendim. İlk iş yeni ve uygunlarını almak oldu; ama bundan sonra diş macunumu, şampuanımı, deodorantımı evde yapacağım. İnternet diye bir şey var elimizin altında. Bütün bilgiler, kolaylıklar bir tık mesafede. 
Vegan olmanın zor tarafı şu ki, artık hayvanlara ne yaptığımızı biliyorum. Korkunç bir tek yanlış olduğunu, geri kalan her şeyin bu yanlışın sırtına inşa edildiğini, gerçekten acı çeken gerçekten haksızlığa uğrayan o tek sınıfın da konuşamadığını ve kendisine biçilen acıları, ölümleri tatmaktan başka bir şansı olmadığını biliyorum.
O içtiğiniz sütlerin, yediğiniz çeşit çeşit peynirlerin, balın, kaymağın, yumurtaların size ait olmadığını biliyorum. İnsanlar olarak onları hayvanlardan çaldığımızı biliyorum. Artık ben de farkına varılması gereken o en önemli ve en aciliyeti bulunan şeyin farkındayım ve ben de her an bu gerçekle yaşamak zorundayım.
Artık ben de 'tavuk' dendiğinde onun yemek değil, yaşama ve mutlu olma hakkı olan bir canlı olduğunu anlayabiliyorum. Kedileri köpekleri doyurmak için buzağıları, civcivleri, kuzuları öldürdüğümüzü biliyorum.
Daha da kötüsü, zevk için, yiyecek bin çeşit şeyimiz olmasına rağmen her cinsten hayvanı yemek için katlettiğimizi biliyorum.
Artık kedi-köpek severlerin sabah akşam sofrasında hayvanların acılarını, gözyaşlarını yiyip içtiğini biliyorum. Türcülüğün ne olduğunu biliyorum. Bildiğim, tanıdığım, bir zamanlar sevdiğim ya da sevmeye çalıştığım herkesin türcü olduğunu biliyorum.
Artık tavukları, inekleri, kuzuları, hindileri, develeri, balıkları dert etmeyen, onlara yemek, sömürmek ya da kendini, yüklerini taşıtmak, onlardan elbise ayakkabı yapmak dışında bir anlam yükleyemeyen insanların kedi köpek sevgisinin gülünçlüğünü ve sahteliğini görebiliyorum.
İneklerin kediler, kedilerin kuzular, kuzuların balıklar olduğunu biliyorum. Hepsinin acıyı duyumsadığını, ölümden korktuğunu, sevgiyi de korkuyu da tanıdığını, ben ne hissediyorsam hissettiğini biliyorum.
ARTIK İNEKLERİN ECELİYLE ÖLMEDİĞİNİ, ÖLEMEDİĞİNİ, ZORLA DOĞURTULAN ÇOCUKLARI ÖLDÜRÜLÜP SÜTLERİ ÇALINDIKTAN, SÜT VEREMEYECEK KADAR SÖMÜRÜLDÜKTEN SONRA KASAPLARA SATILDIKLARINI BİLİYORUM.
Artık civcivlerin duyumsarken, hissederken, bilirken, kıyma makinelerine atıldığını biliyorum. Tavukların boyunları kesildikten sonra henüz ölmeden kaynar suya fırlatıldığını biliyorum. Fokların dövüle dövüle, öldürülmeden derilerinin yüzüldüğünü biliyorum. Her hayvanın bir şeyini çaldığımızı, sömürdüğümüzü, onu hapsettiğimizi ve öldürdüğümüzü biliyorum.
Hayvanseverlikten dem vuran herkesin evinden yanık hayvan bedeni kokusu geldiğini biliyorum. 
27 gün öncesine kadar kedilerin önüne tavuk bedeni parçaları atarken ne denli vahşi, ayrımcı, türcü ve duyarsız olduğumu biliyorum.
'Kuzu eti' dendiğinde kuzuya değil ete dikkat kesilmekle nasıl korkunç bir şey yaptığımı biliyorum.
Tavukların yumurtalarının, arıların balının, ineklerin sütünün onlara ait olduğunu biliyorum. Bir ineğin memesiyle benim memem arasında zerre fark olmadığını; ama onun memelerine ve yavrusu için ürettiği sütüne zorla el koyduğumuzu, vücuduna sanki bizim süt üretme makinemizmiş gibi tecavüz ettiğimizi biliyorum.
Bir sürü insanın bunları bilerek, çok iyi bilerek aynı çarkı döndürdüğünü, geğire geğire yiyip içtiğini, bir an olsun o masumlara neler yapıldığını ve kendisinin bunda ne büyük bir payı olduğunu düşünmediğini biliyorum.
Artık başka bir dünyada yaşıyorum. Gerçek ve korkunç bir dünyada. Korkunç ve çıkışsız bir dünyada. Kendimi bir ineğin, tavuğun, kuzunun yerine koymadan edemiyorum ve inek, tavuk, kuzu olduğumda insanlar bana öyle şeyler yapıyorlar ki aldığım nefesi içime çekemiyorum, yutkunamıyorum.
"Dünyayı değiştiremezsin!" 
diyorlar her zamanki gibi. Keyif düşkünleri, rahatından ödün vermezler sınıfı, mide fesadı geçirecekken hala hangi canlının ölü bedenini tatmamış olduğunun hesabını yapan kıçımın gurmeleri.
Değiştirebilirim. Sen de değiştirebilirsin; ama önce elindeki o hayvan bedeni parçasını dişlemeyi bırakman gerek.
Bir aslan gibi avının peşinden koşup onu pençeleyip çiğ çiğ yemiyorsun. Katlettiklerin aslanın avı gibi son anına dek kaçma özgürlüğüne bile sahip değil. Birilerine para veriyorsun ve onlar senin için işkence edip öldürüp kanını yıkayıp paketleyip sana satmak üzere hayvanlar doğurtuyor. Aldığın beden parçalarını bir güzel pişiriyorsun; çünkü dişlerin, mide ortamın, sindirim sistemin ona uygun değil. O hayvana dışarıdan verilmiş olan proteine, bilmem neye ihtiyacın olduğu palavrasıyla vicdan rahatlatmaya çalışıyorsun; ama olmadığını da çok iyi biliyorsun.
Kısacası böyle gelmiş böyle gider yalanının arkasına saklanarak hazzından, midenden ödün vermemek istiyorsun; ama unuttuğun bir şey var. Yediklerin içtiklerin senin değil. Hisleri, duyuları olan, öldürülmüş bir canlının ve ona senin tabağında olmak için ölmek isteyip istemediğini sormadılar.
Hayvanları seviyor musun? Seviyorsun tabii ki değil mi? Ama, kedi köpek dışında hiçbirini umursamıyorsun. Biraz araştır. Onlara edilen işkenceleri öğren, neye para ödediğini neyi savunduğunu öğren. Görmezden gelme onlara yaptırdığın şeyleri. Hayvanları sevmiyorsun kedileri, köpekleri seviyorsun sen. Diğerlerini yemeye, sömürmeye devam edebilmek için bu ikisini sever gibi yapıyorsun ya da.
Bir parça vicdanı olan, gerçekten iyi bir kalbi olan bir insanın zaten bunları bilip de ya da öğrenip de vegan olmaması mümkün değil. Biliyor; ama bahanelerin arkasına saklanıp olmuyorsa, hayvanlara haklarını teslim etmiyor ve on cins hayvanın kemiklerini sıyırıp iki cins hayvanın başını okşuyorsa o insan kötüdür. Sen vegan olur olmaz hayvanlar kurtulmayacak evet; ama sen vegan olmadan da olmayacak bu iş.
Veganları seviyorum. Dünyada hayvanlara yapılandan başka haksızlık yok. İnsanlar birbirini mi kesiyor, öldürüyor? Umurumda bile değil. Baskıdan, acıdan, faşizmden, haktan hukuktan söz edenler akşam fırında, arkadaşlarının kesilmesini izlemiş, çığlıklarını dinlemiş, ağlaya ağlaya ölmüş-öldürülmüş, hiçbir yavrusuyla koklaşmasına, hiçbir yavrusunu besleyip büyütüp onunla yan yana koşmasına izin verilmemiş bir ineğin orasını burasını pişiriyor.
Filmlere, reklamlara, dizilere filan bakıyorsunuz ya hani. Bundan sonra bakarken kenarda köşede bir eşya muamelesi gören, memesinden sütü altından yumurtası çalınan, sırtına binilen hayvanların gözlerine hatta onların gözünden bakın. Çok değişik bir dünya göreceksiniz. Kendinizi de göreceksiniz "Ben hayvanları severim." derken ne kadar riyakar göründüğünüzü.
Evet yeni vegan oldum. Ama, bilmediğim şeyler vardı. Düşünmediklerim vardı. Bana söylenmiş yalanlar vardı ve midesinin keyfi canların acısından daha önce gelen insanlarla kuşatılmış bir dünyada yaşıyordum. Kendi kendime uyandım. Aklımı, kalbimi kullanarak, vicdanımı dinleyerek uyandım.
Ve her şeyi bildiği halde gülünç "ama" larla hayvanların kanını içmeyi sürdürenlerden nefret ediyorum.
Hayvan sömürmeyi, bedenini, yiyeceğini, sütünü yiyip içmeyi bırakınca ölmüyorsun merak etme. Çok daha iyi ve sağlıklı oluyorsun üstelik.
Ama, hayvanlar ölüyor. Kısacık hayatları eziyetle, işkenceyle, acıyla ve korkuyla son buluyor. Ölümleri bile kolay değil, acıdan kavruluyorlar.
Sen daha elindeki o ölü beden parçasını bırakamıyorsun.
Sonra neymiş efendim hayvanları seviyormuş. Kedi köpek seviyorum diyeceksin ona. Cümle hayvan cinsini kendime ve kedi-köpeğe kurban etmekte beis görmüyorum diyeceksin.
Sakin yazacaktım güya, ama ne mümkün... Kana bulanmış bir dünya, kanla beslenen insanlar... Bir de tutup haktan hukuktan iyilikten şefkatten dem vurmuyorlar mı... Güler misin ağlar mısın.
İyisi mi ben biraz daha hayvan bedeni, kanı, gözyaşı içermeyen YEMEK yapayım. Ancak unutuyorum nasıl bir gezegende ne tür varlıklarla yaşadığımı. Az da olsa unutuyorum her an her saniye milyonlarca hayvana neler yapıldığını.
Ve veganları seviyorum. Vegan anne babaları, bebeğine çocuğuna hayvanları yiyecek değil arkadaş olarak tanıtanları seviyorum.
Onlar dünyanın en güzel, en hassas insanları. 
Evet öyleler.

Git ve dünyanın en güzel insanlarından biri ol. Vegan Oluyorum


8 yorum:

 1. Bilmediğim ve öğrenmek istediğim için soruyorum. İneğin sağılmasının ineğe zararı nedir? Tavuğun yumurtasının alınmasında tavuğa zararı? Arının balının alınması peki?

  Bu yazıda o kadar çok nefret var ki...Bir zamanlar "geğire geğire yiyip içen" kişide sendin. Bunu unutma lütfen. Başkalarının kellesini kesmek her zaman en kolayıdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şeyden önce okumaktan, araştırmaktan çok uzaksın. En başta 'Hayvanlara Adil Davranma Kılavuzu'na link vermişim onu tıklama zahmeti gösterseydin ineğin sağılmasının, tavuğun yumurtasının, arının balının alınmasının kötülüğünü, zararını ve daha fazlasını öğrenirdin. Şimdi cevap veriyorum.

   1. İnekler de biz kadınlar gibi sadece yavruladıktan sonra süt verir ve bir süreliğine verir. O süt, biz kadınlarda olduğu gibi kendi yavrusunu beslemek içindir. Dünyadaki insanların süt talebine yetişmek için inekler tecavüz yöntemiyle sürekli hamile bırakılır. Doğum yapar yapmaz yavruları alınır ve o yavrular kıyma yapılır. O yavrunun içmesi gereken süt sağılır sana satılır. Köydeki çiftlikteki inek de aynı şekilde sürekli veteriner eliyle, şırınga yardımıyla hamile bırakılır ve sütü çalınır. Süt veremeyecek kadar yorulup bittiğinde ki sürekli sürekli doğurtulduğu için zaten erkenden tükenir, kasaplara satılır. İneğin yavrusu öldürülüp sütü çalınıyor, süt veremeyecek hale geldiğinde de inek öldürülüyor. Bunda kötülük görmüyorsan git kendinle hesaplaş.

   2. Tavuklar yılda en fazla 12 kere yumurtlayabilir. O yumurtalar da sana menemen olsun diye değildir. Yavrulamak içindir. Yumurtası döllenmezse, bir dahaki yumurtlamaya güç bulmak için döllenmeyen yumurtasını gagalayıp içindeki besinleri yemek zorundadır. İnsanlara yumurta yetiştirsinler diye tavuklar yılda 200 kere yumurtlamaya zorlanır. Bu nedenle kemikleri kırılır, acılar içinde kalırlar. Yumurtalardan çıkan dişi civcivler stresten birbirlerini gagalamasın diye gagaları kesilir, erkek civcivler canlı canlı kıyma makinelerine atılır. Köyde tavuk besleyip yumurtasını aldığında yine hayvanın kendi ürettiği ve kendi ihtiyaç duyduğu besini çalmış olursun ki zaten hayvanlar hissedebilen canlılardır, sana yemek üretmek zorunda olan köleler değil.

   3. Arılar bal yer. Buraya gelip mide keyfinden ödün vermemek için ahkam keseceğine iki satır okusan yeterdi. Arılar çalışır ve kendine yemek yapar, insanlar o yemeği çalıp arılara şekerli su verir. Tabii şekerli su arının besin ihtiyacını karşılamaz. Kendileri için çalışıp didinip yaptıkları yemeği yiyemezler ve besinsizlikten ölürler. Zaten hepsinin ortak noktası da bu hayvanların insanların keyfi için çalışmakla, işkence görmekle, öldürülmekle ya da bir şeyler üretmekle yükümlü köleler olmadığıdır.

   4. "Bir sürü insanın bunları bilerek, çok iyi bilerek aynı çarkı döndürdüğünü, geğire geğire yiyip içtiğini" demişim. Ben bunları bilmiyordum, öğrendiğim anda vegan oldum. Tüm bunları bilerek geğire geğire yiyip içmeye devam edenlerden söz etmişim.

   5. Yazımı okudun mu bilmiyorum ama okuduysan bile anlamamışsın. Altta OKUDUĞUNU ANLAMA YETİSİ OLMAYANLAR GİRMESİN diyorum dikkat. Yazının başında verdiğim kılavuzu okuma zahmetinde bulunsaydın bu soruları sormazdın; çünkü orada hepsinin cevabı var.

   6. Şimdi gerçekleri öğrendiğine göre bakalım vegan olabilecek misin. Çünkü, benim sorunum her şeyi bile bile GEĞİRE GEĞİRE yiyip içenlerle ilgili. Okuduklarını anlama yetisine sahipmişsin gibi gelmedi bana. O yüzden zahmet edip hiçbir şey yazma sana bundan fazla zaman ayıramayacağım. Git biraz bir şeyler araştır. Önüne gelenlerin nereden nasıl geldiğini öğren burada 'insanlık' taslamadan önce.

   Sil
 2. Canım benim bazılarına istediğin kadar gerçekleri anlat işe yaramaz. Böyleleri midelerine indirdikleri etten sütten vazgeçmemek için hep bir bahane bulur. Hayvanların çektiği acıları yok sayarlar, gerçekleri yazanlara hümanistlik gösterisi yaparlar. Kaale alıp cevap verdiğine değmez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gayet iyi biliyorum öyle olduğunu. Laf olsun torba dolsun diye sorduğunu, hayvanları zerre umursamadığını, yiyip içtiklerini haklı çıkarmak için çaresizce çırpındığını da biliyorum ben 'böylelerinin'. Başkaları da bilsin diye cevapladım, ciddiye aldığımdan değil.

   Sil
 3. Diş macunu, diş fırçası, deterjanlar bunların da hayvanlarla ilgisi olduğunu hiç bilmiyordum.
  Daha önce ne yaptığın önemli değil bundan sonra ne olmak istiyorsan öyle ol ve sana saygı duyuyorum. Bu anlattıklarının da insanlara katkısı olduğunu düşünüyorum. Vegan olmasalar bile daha vicdanlı davranmaya başlayacaklarını düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayvanlara karşı vicdanlı davranmanın, adil olmanın veganlıktan başka bir yolu yok. Onların bedenini, yavrularının sütünü, üreme hücreleri olan yumurtalarını, kendileri yemek için yaptıkları ballarını yiyip içerken, bunları tüm dünya nüfusuna yetecek şekilde versinler diye bir yerlere hapsedip işkence ederken, onlara eşya, köle, mal muamelesi ederken nasıl vicdanlı olabiliriz? İnternette gerçeklere ulaşmak çok kolay. Et, süt, yumurta endüstrisinde neler olduğuna, hayvanların neler çektiğine bakmak zor değil. Onların acılarını, çığlıklarını görmeden duymadan ne tür bir vicdandan bahsedebiliriz? Bir ineğin bir tavuğun, her hayvanın, bir kedi kadar var ve hür olma hakkı var; ama kedi köpek dışındaki hayvanların mutlak akıbeti ölüm. Hayvanlara Adil Davranma Kılavuzunu boşuna vermedim en üstte. Orada yiyip içtiklerimizin, giydiklerimizin, kullandıklarımızın hayvanlardan nasıl zorla alındığı anlatılıyor. Bana saygı duymayın, hayvanlara haklarını geri verin. Bana saygı duymanız her saniye milyonlarca hayvanın, insanlar ihtiyaçları olmadığı halde yiyip içsin, giysin, kullansın için yavrularından ayrıldığı, acı çektiği, katledildiği gerçeğini değiştirmiyor.

   Sil
  2. Tamam seni anlıyorum. Seni dinliyorum. Fikrini gayet güzel anlatıyorsun. İnsanlar bir anda kendilerini değiştiremezler, düşünmeleri için zaman tanı. Şu an senin gibi düşünemeyebilir ya da yaşayamayabilirler. Biraz sakin...

   Sil
  3. Kendi bloğumda duygu ve düşüncelerimi istediğim gibi dile getiririm. Buraya gelip yorum yazan sizlersiniz. Üslubumdan rahatsız oluyorsanız okumayın yorum yazmayın bu kadar basit. Yakanıza mı yapıştım? Sofranızdan eti, sütü, yumurtayı mı aldım? Sizi rahatsız eden beim üslubum değil, gerçeği yazdığımı bilmek. Bu kadar hassas insanlarsanız benim üslubuma gelene kadar hayvanların acılarından, imdat çığlıklarından rahatsız olurdunuz. Tekrar söylüyorum ben gerçeği öğrendiğim anda saniye geçirmeden vegan oldum; çünkü hayvanların benim kölem, malım, eşyam olmadığını idrak ettim ve yanlışımdan döndüm. Bunları bilerek yiyip içmeye devam edemezdim; çünkü hakkım yoktu. Yani burada konunun düşünmekle taşınmakla, tercihle filan ilgisi yok. Ayrıca her şeyi bile bile gayet mutlulukla yiyip içmeye devam edenlere de güzel duygular besleyemiyorum, hayvanlar ölüyor. Ölene kadar da işkence görüyorlar. İlk baştaki soruyu soran şahıs cevebıma binaen "Hahahahahahahahahaha" diye bir yorum yazdı. Yani gerçekleri öğrendi ve buna rağmen üslubu, yanıtı, tepkisi bu oldu. Sen de belli ki durumu idrak etmişsin ama vegan olmuyorsun. Buna engel olan hiçbir şey yok alt tarafı hayatınızdan hayvan sömürüsünü, hakkınız olmayan şeyleri çıkaracaksınız. Her şeyi bile bile yapmadığınızda sizlere sevgi, şefkat, anlayış filan besleyemiyorum ben kusura bakmayın. Kalbim her saniye katledilen hayvanlarla birlikte atıyor. Gerçekleri öğrenmek, hayvan sömürüsünden vazgeçmek sizin sorumluluğunuz. Ben burada hislerimi, düşüncelerimi yazıyorum ve kimsenin alnına da okuyup yorum yazması için silah dayamadım. Yazdıklarımın doğru olduğunu bildiğiniz için rahatsız oluyorsunuz. Gidip kendi vicdanınızla konuşun gelip burada benimle değil.

   Sil

Sayfa Görüntüleme Sayısı